اخبار و مقالات

استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت طلا و جواهرسازی

پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی

آیا از پرینتر های سه بعدی در ساخت طلا و جواهر استفاده می شود؟

پرینتر های سه بعدی در دنیای حال حاضر استفاده های گوناگون و فراوانی دارد. یکی از این کاربرد ها که می تواند موجب تعجب عده ای نیز گردد استفاده از پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی می باشد. در این مقاله از مجموعه سارای 3d به نحوه استفاده از پرینت سه بعدی به منظور تولید جواهرات سفارشی با جزئیات بالا به وسیله ریخته گری دقیق و چاپ مستقیم فلز خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای مقاله پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی همراه باشید.

پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی و طلاسازی

صنعت جواهرات یکی از صنایعی است که اثر گذاری پرینت سه بعدی را قبول نموده و از آن استفاده می نماید. شمار زیادی از جواهر سازان امروزه از این تکنولوژی با هدف کاهش غیر قابل چشم گیر در زمان ساخت استفاده می نمایند. پرینت سه بعدی در حال حاضر برای به وجود آوردن الگو های ریخته گری دقیق و چاپ جواهرات به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقاله ی پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی، چگونگی استفاده از پرینت سه بعدی را به منظور تولید جواهرات بازگو می نماید و متداول ترین فناوری ها و متریال ها در این زمینه بررسی و بعضی از محدودیت های این روش ها را بیان می سازد.

پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی

پرینتر سه بعدی رزینی Anycubic Photon Mono X 6K برای دیدن این محصول کلیک کنید.

پرینت سه بعدی و علل استفاده از آن در صنعت جواهرسازی و طلاسازی

استفاده از پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی مزیت های زیادی را به وجود آورده است. در ادامه به تعدادی از این نکات مثبت خواهیم پرداخت.

 • امکان ایجاد طرح های بسیار پیچیده با استفاده از پرینت سه بعدی فراهم می شود. در گذشته الگوهای ریخته گری طلا با استفاده از دستگاه های CNC از موم ساخته می شده اند. پرینت سه بعدی با محدودیت های ماشینکاری CNC محدود نمی شود و قادر به تولید قطعاتی می باشد که در گذشته امکان ساخت آنها وجود نداشته است. طراحی نیز می تواند به راحتی سفارشی شود.
 • با پرینت سه بعدی، الگوهای متعدد را می توان در یک بار و در مدت زمان بسیار کوتاه تولید کرد. این نتیجه در مقایسه با تکنیک های ساخت سنتی الگو (CNC، قالب های آلومینیومی برای ریخته گری و غیره) زمان و هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
 • پرینت سه بعدی همچنین امکان چاپ چندگانه را در یک چاپ واحد فراهم می کند. این بدان معنی است که قیمت های بسیار رقابتی برای حجم کم تولید (یک مسئله مهم برای جواهرات که در آن مشتریان معمولا یک قطعه واحد را می خواهند) ایجاد می کند.

تکنیک های پرینت سه بعدی در صنعت جواهر سازی

اغلب برای تولید جواهرات به روش پرینت سه بعدی از دو تکنیک استفاده می نمایند.

 1. تکنیک ریخته‌گری دقیق
 2. تکنیک چاپ مستقیم

پرینت سه بعدی و ریخته‌گری دقیق

یکی از پر طرفدار ترین روش های ساخت طلا و جواهر به کمک پرینت سه بعدی تکنیک ریخته‌ گری دقیق (investment casting) است. ریخته‌ گری دقیق قطعات را از طریق یک پروسه ۸ مرحله ای تولید می نمایند:

 1. شکل گیری الگو: به طور سنتی این کار با ریختن موم مخصوص ریخته‌گری در قالب فلزی انجام می شود. اکنون پرینت سه بعدی اجازه می دهد که الگو به طور مستقیم با استفاده از موم یا یک رزین قابل ریخته‌گری چاپ شود.
 2. مونتاژ قالب: الگوی قالب شده یا چاپی سپس روی «درخت ریخته‌گری » مونتاژ می شود. این مرحله اجازه ریخته‌گری چندین قسمت در یک بار را فراهم می کند.
 3. ساخت پوسته: پس از اتمام مونتاژ الگو، کل مونتاژ چندین بار باید در دوغاب قرار داده شود. سپس صبر می کنند تا پوشش دوغاب خشک شده و یک لایه بیرونی سرامیکی بر روی الگو تشکیل شود.
 4. سوزاندن: سپس این ساختار درون کوره قرار می گیرد و ساختار موم یا رزین اصلی ذوب یا سوزاده شده و منجر به تولید قالب توخالی (حفره) می شود.
 5. ریختن: هنگامی که تمام مواد اصلی الگو از قالب سرامیک برداشته می شود، مواد ریخته‌گری نهایی درون قالب ریخته می شوند و برای خنک شدن و خشک شدن رها می شوند. در پرداخت قطعات عملیات پرداخت سطح و فینیشینگ اغلب در برنج و سپس در فلزات گران قیمت آبکاری می شود.
 6. جدا کردن: سپس قالب سرامیکی بیرونی باید برداشته شود. این عمل معمولا با ارتعاش قالب برای جدا کردن پوسته بیرونی انجام می شود.
 7. بریدن: پس از اینکه پوسته سرامیکی به طور کامل برداشته شد، آیتم های ریخته‌گری دقیق از درخت قالب برداشته می شود.
 8. فینیشینگ: سپس قطعات ریخته‌گری شده مراحل پرداخت سطح و فینیشینگ سنتی را طی می کنند.

پرینتر سه بعدی در طلا و جواهر سازی

خرید پرینتر سه بعدی

برای موفقیت آمیز بودن ساخت قالب جواهرات برای ریخته‌گری دقیق به روش پرینتر سه بعدی، وجود برخی پیش نیاز ها الزامی است. این نیازمندی ها در زیر آورده شده اند:

این فن آوری باید قادر به تولید قطعات با سطح بسیار بالای جزئیات و اشکال و ویژگی های پیچیده باشد. مواد مورد استفاده برای چاپ الگو باید بتوانند کاملا در مرحله سوزاندن حذف شوند. پسماند های به جا مانده از مواد الگوی اصلی اثر منفی بر کیفیت قطعه ریخته‌گری شده نهایی دارند. از این رو روش های سوزاندن سخت و کاملی برای بیشتر رزین های قابل ریخته گری پرینت سه بعدی شده وجود دارد.

تکنولوژی SLA در پرینتر های سه بعدی طلا ساز

SLA به مدلی از پرینتر های سه بعدی اطلاق می شود که معمولا به جای فیلامنت از مواد پلیمری به اسم “رزین” که نوعی ماده فوتوپلیمریست استفاده می شود. در تکنولوژی پرینتر سه بعدی SLA نمونه خروجی با استفاده از نور متمرکز یا فرابنفش سفت و سخت می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *