اخبار و مقالات

پرینتر سه بعدی فلزات

پرینتر سه بعدی فلزات

پرینتر سه بعدی فلزات

امروزه دستگاه پرینتر سه بعدی محبوبیت خودش را در میان صنعتگران و شغل های دیگر به دست آورده است. از این رو ممکن است به فکر خرید پرینتر سه بعدی افتاده باشید. در ابتدا کمی پرینتر سه بعدی را بشناسیم. دستگاه پرینتر سه بعدی در واقع دستگاهی نزدیک به دستگاه های سی ان سی می باشد که می تواند یک فایل سه بعدی طراحی شده را به کمک نرم افزار های سه بعدی و یا اسکنر سه بعدی به یک شیء فیزیکی قابل لمس بدل نماید. یک نوع موجود در میان پرینتر های سه بعدی، دستگاه های پرینتر سه بعدی فلزات می باشد که در این مقاله پرینتر سه بعدی فلزات از فروشگاه تجهیزات پرینتر سه بعدی سارای به معرفی و بررسی آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 09045412243

چرا باید از پرینتر سه بعدی فلزات استفاده کنیم؟

یکی از دلایلی که پرینتر سه بعدی فلزات بسیار جذاب است، این است که می‌ توان به صورت انبوه و سریالی قطعات را تولید کرد. درواقع، برخی از قطعات ساخته شده با پرینتر سه بعدی فلزات، اگر چه شاید نه به طور کامل عالی، اما بهتر از قطعات ساخته شده با روش‌ های سنتی هستند. درروش‌ های سنتی ساخت، تولید اشیاء فلزی و پلاستیکی باعث تولید زباله و استفاده بیش از حد از مواد می‌ شود.

پرینتر سه بعدی فلزات

در صنعت هواپیما سازی، تا 90 درصد مواد در فرآیند تولید قطعات فلزی از بین می‌ روند. قطعات فلزی تولید شده در پرینتر سه بعدی فلزات از انرژی کمتری استفاده می‌ کنند و ضایعات را به حداقل می‌ رسانند. محصولات پرینتر سه بعدی فلزات می‌ توانند تا 60٪ سبک تر از نمونه‌ های ساخته شده به روش‌ های سنتی باشند. در صنعت حمل و نقل هوایی، این کاهش وزن، حجم عمده‌ ای از سوخت را صرفه جویی می‌ کند و به تنهایی میلیارد ها دلار هزینه را کاهش می‌ دهد.

فرآیند های چاپ سه بعدی فلزات

فرآیندهای SLM (Selective Laser Melting) و DMLS (Direct Metal Laser Sintering) دو فرآیند تولید مواد افزودنی فلزی هستند که جزو خانواده پرینتر سه بعدی پودر فیوژن قرار می‌ گیرند. این دو فناوری شباهت‌ های زیادی دارند. مثلا هر دو از لیزر برای اسکن و انتخاب ذرات پودر فلزی، ذوب انتخابی آن ها و دوام بخشیدن به آن ها استفاده می‌ کنند و به صورت لایه به لایه ساخته می‌ شوند.

علاوه بر این، مواد استفاده شده در هر دو فرآیند، فلزاتی هستند که به صورت دانه‌ ای در آمده‌ اند. اختلاف بین SLM و DMLS به اصول اتصال ذرات مربوط می‌ شود. SLM از پودر های فلزی با دمای ذوب خاص استفاده می‌ کند و ذرات را کاملاً ذوب می‌ کند. در حالی که DMLS از پودر هایی تشکیل شده از مواد با نقاط ذوب متغیر استفاده می‌ کند.

SLM قطعات را از یک فلز تکه‌ ای تولید می‌ کند. در حالی که DMLS قطعاتی را از آلیاژ های فلزی تولید می‌ کند. هر دو فرآیند SLM و DMLS در برنامه‌ های صنعتی برای تولید محصولات مهندسی با استفاده نهایی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

علاوه بر این، فرآیند های تولید افزودنی دیگری نیز وجود دارند که می‌ توان از آن ها برای تولید قطعات فلزی متراکم استفاده کرد، مانند EBM (Electron Beam Melting) و UAM (Ultrasonic Additive Manufacturing).

پرینتر سه بعدی فلزات چگونه کار می کند؟

فرآیند ساخت اولیه برای پرینتر های SLM و DMLS به شدت شبیه به یکدیگر است. در ادامه به توضیح نحوه عملکرد آن ها می‌پردازم:

پرینتر سه بعدی فلزات

 • ابتدا، محفظه ساخت با گاز بی اثر (مانند آرگون) پر می‌شود تا اکسیداسیون پودر فلز به حداقل برسد. سپس به اندازه دمای مورد نیاز برای ساخت گرم می‌ شود.
 • یک لایه نازک از پودر فلز بر روی سکوی ساخت پخش می‌ شود و یک لیزر قدرتمند، سطح مقطع آن را اسکن می‌ کند. این لیزر در پرینتر سه بعدی فلزات، ذرات فلزی را با هم ذوب می‌ کند و لایه بعدی را ایجاد می‌ کند.
 • تمام منطقه مدل در این مرحله از پرینتر سه بعدی فلزات اسکن می‌ شود. بنابراین قسمت کاملاً جامد ساخته می‌ شود. پس از اتمام فرآیند اسکن، سکوی ساخت با ضخامت یک لایه به سمت پایین حرکت کرده و رکاب ساز، لایه نازک دیگری از پودر فلز را پخش می‌ کند. این فرآیند تا زمانی که قطعه کامل شود، تکرار می‌ شود.
 • پس از پایان مراحل ساخت، قطعات به طور کامل درون پودر فلز محصور می‌ شوند. برخلاف فرآیند فیوژن بستر های پودر پلیمری (مانند SLS)، قطعات به سکوی ساخت از طریق ساختار های پشتیبانی متصل می‌ شوند. پشتیبانی در پرینتر سه بعدی فلزات با استفاده از همان ماده‌ ای ساخته می‌ شود که قسمت ساخته شده از آن استفاده می‌ کند و اغلب برای کاهش تنش‌ ها و امواج‌ ها به دلیل دمای بالای مراحل پردازش لازم است.
 • پس از خنک شدن سکو تا دمای اتاق، پودر اضافی به صورت دستی تخلیه می‌ شود و قطعات معمولاً تحت تأثیر گرما قرار می‌ گیرند. در حالی که هنوز به سکوی ساخت متصل هستند تا هرگونه تنش باقی مانده را تسکین دهند.
 • سپس قطعات از صفحه ساخت جدا می‌ شوند از طریق برش، ماشینکاری یا سیم EDM و برای استفاده یا پردازش بیشتر آماده می‌ شوند.

مواردی که باید هنگام پرینت سه بعدی فلزات بدانید.

برخی از تصورات غلط رایج در مورد پرینتر سه بعدی فلزات وجود دارد. هر ماده پرینتر سه بعدی فلزات دارای خصوصیات خاصی است که باید در فرایند طراحی مد نظر داشته باشید. شما می توانید مشخصات را از تولید کننده یا خدمات پرینت سه بعدی فلزات به طور مستقیم دریافت کنید. بیشتر طراحی های سه بعدی نمی توانند به سادگی و بدون تغییر در طراحی اضافی به صورت فلزی به صورت سه بعدی چاپ شوند.

بیشتر اشیاء سه بعدی طراحی شده برای فرز CNC با پرینت سه بعدی فلزی سازگار نیستند. اجسام CNC دارای حجم بیشتری هستند. پرینت چنین اشیائی به صورت فلزی بسیار پر هزینه خواهد بود. اشیاء پرینت شده بر روی پرینتر های سه بعدی فلزی دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به اشیاء فلزی هستند. با این گفته مزایای پرینتر سه بعدی فلزات بسیار زیاد است. در ادامه به معرفی فقط تعدادی از این مزایا می پردازیم.

مزایای چاپ سه بعدی فلز

 • قابل اعتماد با نتایج مداوم
 • نسبتاً قوی
 • نسبتاً سبک
 • کمترین اتلاف
 • ساختار های منحصر به فرد
 • فناوری تجارت هوا فضا

برنامه های کاربردی پرینتر سه بعدی فلزات در صنایع مختلف

برخی از بخش های صنعتی از پرینترهای فلزی سه بعدی برای اشیاء روزمره استفاده می کنند مواردی که حتی نمی دانید آنها به صورت سه بعدی چاپ شده اند. متداول ترین آنها کاشت های پزشکی و دندان است که از قبل بهترین گزینه در دسترس بیماران است. به این دلیل است که اتصالات به راحتی می توانند با نیاز افراد سازگار شوند. بخش دوم جواهرات است. در این حالت ، بیشتر تولید کنندگان از پرینت سه بعدی رزینی و ریخته گری موم از دست رفته با چاپ سه بعدی فلز استفاده می کنند. صنعت هوافضا همچنین به پرینتر سه بعدی فلزی وابسته است.

پرینتر سه بعدی فلزات

Ge-AvioAero در ایتالیا اولین کارخانه پرینت کامل سه بعدی در جهان بود. این قطعات را برای موتور جت LEAP ایجاد می کند. صنعت بعدی که از پرینتر های سه بعدی فلزات استفاده خواهد کرد ، بخش خودرو است. BMW ، Audi ، FCA در حال حاضر آن را جدی می بینند. نه فقط برای نمونه های اولیه بلکه برای قطعات واقعی نیز در نظر گرفته شده است. در سراسر جهان، بیش از 100 شرکت خدمات خود را با اشیاء فلزی ساخته شده با پرینت سه بعدی ارائه می دهند.

قیمت پرینتر سه بعدی فلزات

مجموعه سارای3D یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان پرینتر سه بعدی در ایران می باشد که این دستگاه ها را از 0 تا 100 در ایران می سازد و با قیمت مناسبی در بازار عرضه می کند. برای مشاهده انواع مختلف پرینتر ها و خرید پرینتر سه بعدی مورد نظر خود می توانید روی لینک ارائه شده کلیک نمائید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 09045412243

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *