اخبار و مقالات

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

وقتی در حال استفاده از پرینت سه بعدی هستید، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید. که نیاز به تعمیر قطعات شکسته پرینت شده پیدا کنید. به عنوان مثال، قطعه مورد نظر شما بزرگ است و نمی‌ توانید آن را به صورت کامل در یک بار پرینت کنید. در چنین مواردی، بهترین راهکار این است که قطعه را به بخش‌ های کوچک تر تقسیم کرده و سپس این بخش‌ ها را پرینت کنید و در نهایت آن ها را به هم متصل کنید تا قطعه بزرگ تر شما شکل بگیرد. به علاوه ممکن است در این نوع پروسه پرینت سه بعدی سوال پیش بیاید که اگر قطعه‌ ای را پرینت کرده‌ اید و سپس آن قطعه خراب شود. یا قسمتی از آن جدا شود. چه باید کرد؟

در این مقاله تعمیر قطعات شکسته پرینت شده از سایت تجهیزات پرینتر سه بعدی سارای3d، به بهترین روش‌ های اتصال و چسباندن قطعات سه بعدی و همچنین نوع چسب‌ ها و روش‌ های مناسب برای این کار، پرداخته می‌ شود.

انواع روش های پرینت سه بعدی

همانطور که ممکن است بدانید، دو روش اصلی برای پرینت سه بعدی وجود دارد که توسط علاقمندان به این حوزه استفاده می‌ شوند. این روش‌ ها عبارت هستند از:

  1. مدل‌ سازی رسوب ذوب شده (FDM) که از فیلامنت‌ ها به عنوان ماده خام استفاده می‌کند.
  2. پلیمریزاسیون vat که گاهی به آن چاپ رزین می‌ گویند. این روش از رزینی که با استفاده از UV فعال شده استفاده می‌ کند.

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده با قلم سه بعدی

هر کدام از این روش‌ ها ویژگی‌ ها و خواص خاص خود را به عنوان محصول نهایی دارند. بنابراین در این مقاله ی تعمیر قطعه های شکسته پرینت شده به مروری بر روش‌ های تعمیر شکستگی در هر دو روش خواهیم پرداخت.

آماده سازی عمومی برای تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

برای اتصال قطعات جداگانه پرینت شده یک مدل، اهمیت دارد که آن‌ ها به طور صحیح به یکدیگر چسبانده شوند. این قطعات باید به طور هماهنگ طراحی شده باشند تا اتصال قوی و مناسبی بین آن‌ ها برقرار شود. بنابراین، برای اطمینان از اتصال بهتر، نیاز به آماده‌ سازی قبلی دارند.

به علاوه ممکن است یک قطعه یا مدل پرینت سه بعدی شکسته شده باشد. برای تعمیر قطعه های شکسته پرینت شده، باید چک کنید چون شکستگی ممکن است تمیز نباشد. به عنوان مثال، اگر شما یک مدل فیگور داشته باشید و یکی از بازو ها جدا شود، احتمالاً یکی از قسمت‌ ها لبه‌ های ناهموار داشته باشد. در چنین حالتی، ممکن است نیاز داشته باشید قطعه شکسته را دوباره متصل کنید تا لبه‌ های نا هموار به حالت اولیه خود بازگردند. روش‌ های مختلفی برای این کار وجود دارد. همچون تمیز کردن و سنباده زدن دو سطح و استفاده از مواد پر کننده. با هر حال، مراحل آماده‌ سازی برای تعمیر قطعات شکسته پرینت شده در هر صورت مشابه خواهد بود.

تمیز کاری قبل از تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

آماده‌ سازی کامل از عملکرد ضعیف جلوگیری می‌ کند. برای داشتن بهترین شانس برای رفع مشکل قطعات شکسته و تعمیر قطعات شکسته پرینت شده، باید سطوحی که قرار است به هم متصل شوند، تمیز باشند. اطمینان حاصل کنید که هیچ تکه یا خرده ای روی این سطوح وجود ندارد. هرگونه گرد و غبار یا تکه کوچکی می‌ تواند بر روی چسبندگی چسب تأثیر بگذارد. حتی ممکن است اتصال را ضعیف کند.

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده با قلم سه بعدی

می توانید از یک برس کوچک (مانند یک مسواک) استفاده کنید. هرچند موچین نیز می‌ تواند کار کند. برای قطعات بزرگ تر، ممکن است حتی بتوانید آن‌ ها را با دست تمیز کنید. سطوح باید از گرد و غبار پاک باشند. بنابراین استفاده از یک پارچه مرطوب می‌ تواند ایده‌ آل باشد. با این حال، قبل از شروع به تعمیر قطعات شکسته پرینت شده، اطمینان حاصل کنید که قطعه به طور کامل خشک شده است.

سنباده زدن

ممکن است تصمیم بگیرید که گزینه بهتر این است که سطوح را سنباده بزنید و سپس آن ها را دوباره به هم وصل کنید. اگر اینطور است، چند گزینه دارید که کار را انجام می دهند. اول از همه، شما به سطوح یکدست نیاز دارید. شاید ساده ترین گزینه استفاده از کاغذ سنباده خوب یا یک فایل کوچک باشد. این بدیهی است که به اندازه قطعات بستگی دارد، اما مواد مورد نیاز ممکن است از قبل در کارگاه یا خانه شما باشد، یا باید دسترسی به آنها آسان (و ارزان) باشد. از سوی دیگر، می‌توانید از یک ابزار الکتریکی کوچک استفاده کنید. هنگامی که سطوح را سمباده زدید، آنها به هم می پیوندند اما یک شکاف کوچک در محل اتصال وجود خواهد داشت. در چنین مواردی، باید از پرکننده مناسب استفاده کنید.

پر كردن

یک گزینه خوب به منظور تعمیر قطعات شکسته پرینت شده این است که نگاهی به بهترین پرکننده های پرینت سه بعدی بیندازید. تا ایده هایی در مورد بهترین انتخاب مواد پرکننده داشته باشید. این می تواند راهی برای رفتن باشد. به خصوص اگر چندین بخش دارید که نیاز به تعمیر قطعات شکسته پرینت شده دارند. یا پیش بینی می کنید که کار های مشابهی برای شما پیش بیاید. همچنین می توانید از یک خودکار سه بعدی استفاده کنید. این به نوع فیلامنتی که استفاده کرده اید بستگی دارد زیرا یک خودکار سه بعدی معمولی فقط با فیلامنت PLA یا ABS مناسب است. پس از اتمام کار، ابزار مفیدی دارید که می‌ توانید با آن چیز های جدیدی ایجاد کنید یا می‌ توانید نگه دارید تا به شما در حل مشکلات تکراری پر کردن کمک کند. توجه داشته باشید که این روش برای تعمیر قطعات شکسته پرینت شده رزینی مناسب نیست. هنگامی که قطعات شکسته خود را پر کردید، باید دوباره آن ها را سمباده بزنید تا مواد اضافی از بین برود.

قلم سه بعدی برای تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

تعمیر قطعات شکسته پرینت شده با قلم سه بعدی

همانطور که قبلاً ذکر شد، می‌ توان از چسبنده‌ های سه بعدی برای تَعمیر قطعات شکسته پرینت شده استفاده کرد. این چسبنده‌ ها قابلیت عملکرد به عنوان پر کننده را نیز دارند و در صورتی که رنگ‌ ها را به درستی هماهنگ کنید، می‌ توانند نیاز به سنباده‌ زنی و رنگ‌ آمیزی را از بین ببرند.

چسب PLA برای تعمیر قطعات شکسته پرینت شده

یک جایگزین برای قلم سه بعدی و شاید یک گزینه اقتصادی‌ تر برای تعمیر قَطعات شکسته پرینت شده استفاده از چسب داغ PLA در تفنگ چسب داغ است. این ممکن است به نظر عجیب برسد. اما ممکن است به خوبی کار کند. با استفاده از این روش می‌ توانید نتایج مشابهی با استفاده از قلم سه بعدی به دست آورید. اما با هزینه کمتر. البته، هنگام استفاده از هر نوع چسب، حلال یا ابزار های حرارتی، ایمنی همیشه باید در اولویت باشد. برخی از چسبنده‌ های مورد استفاده قوی بو می‌ دهند و ممکن است برای تنفس مضر باشند. بنابراین مهم است که در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید و از تجهیزات حفاظتی لازم استفاده کنید. همچنین، همانطور که قبلاً اشاره شد، استون بسیار قابل اشتعال است، بنابراین باید آن را از منابع حرارتی دور نگه داشت. همچنین، تهویه در این مورد بسیار مهم است. تفنگ‌ های چسب داغ ابزار های حرارتی الکتریکی هستند و بنابراین باید با احتیاط استفاده شوند. همچنین، شما با یک نازل بسیار داغ و چسب مایع سروکار دارید، بنابراین باید مراقب باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *